miejskie pejzaże

piątek, 09 sierpnia 2013

Eugeniusz Oniegin - Piotr Czajkowski
5 października 2013 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Valery Gergiev, reż. Deborah Warner
obsada: Mariusz Kwiecień (Eugeniusz Onegin), Anna Netrebko (Tatiana), Oksana Volkova (Olga), Piotr Beczała (Leński), Alexei Tanovitski (Gremin)
(nowa produkcja)


Nos - Dymitr Szostakowicz
26 października 2013 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Pavel Smelkov, reż. William Kentridge
obsada: Paulo Szot (Kowaliow), Andrey Popov (Inspektor policji), Alexander Lewis (Nos)


Tosca - Giacomo Puccini
9 listopada 2013 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Riccardo Frizza, reż. Luc Bondy
obsada: Patricia Racette (Tosca), Roberto Alagna (Cavaradossi), George Gagnidze (Scarpia), John Del Carlo (Sacristan)


Falstaff - Giuseppe Verdi
14 grudnia 2013 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: James Levine, reż. Robert Carsen
obsada: Ambrogio Maestri (Falstaff), Lisette Oropesa (Nannetta), Angela Meade (Alice Ford), Stephanie Blythe (Pani Quickly), Jennifer Johnson Cano (Meg Page), Paolo Fanale (Fenton), Franco Vassallo (Ford)
(nowa produkcja) 


Rusałka - Antonín Dvořák 
8 lutego 2014 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Yannick Nézet-Séguin, reż. Otto Schenk
obsada: Renée Fleming (Rusałka), Emily Magee (Obca Księżna), Dolora Zajick (Czarownica), Piotr Beczała (Książę), John Relyea (Wodnik)


Kniaź Igor - Aleksander Borodin
1 marca 2014 (sobota), godz. 17.30
dyrygent: Gianandrea Noseda, reż. Dmitri Tcherniakov
obsada: Ildar Abdrazakov (Kniaź Igor), Oksana Dyka (Jarosławna), Anita Rachvelishvili (Kończakówna), Sergey Semishkur (Włodzimierz Igoriewicz), Mikhail Petrenko (Włodzimierz Halicki), Štefan Kocán (Chan Kończak)
(nowa produkcja)


Werther - Jules Massenet
15 marca 2014 (sobota), godz. 17.30
dyrygent: Alain Altinoglu, reż. Richard Eyre
obsada: Jonas Kaufmann (Werther), Lisette Oropesa (Sophie), Elīna Garanča (Charlotte), David Bižić (Albert), Jonathan Summers (Le Bailli)
(nowa produkcja)


Cyganeria - Giacomo Puccini
5 kwietnia 2014 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Stefano Ranzani, reż. Franco Zeffirelli
obsada: Anita Hartig (Mimì), Susanna Phillips (Musetta), Vittorio Grigolo (Rodolfo), Massimo Cavalletti (Marcello), Patrick Carfizzi (Schaunard), Oren Gradus (Colline), Donald Maxwell (Benoit/Alcindoro)


Così fan tutte - Wolfgant Amadeusz Mozart
26 kwietnia 2014 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: James Levine, reż. Lesley Koenig
obsada: Susanna Phillips (Fiordiligi), Isabel Leonard (Dorabella), Danielle de Niese (Despina), Matthew Polenzani (Ferrando), Rodion Pogossov (Guglielmo), Maurizio Muraro (Don Alfonso)


Kopciuszek - Gioacchino Rossini
10 maja 2014 (sobota), godz. 18.30
dyrygent: Fabio Luisi, reż. Cesare Lievi
obsada: Joyce DiDonato (Angelina), Juan Diego Flórez (Don Ramiro), Pietro Spagnoli (Dandini), Alessandro Corbelli (Don Magnifico), Luca Pisaroni (Alidoro)

 

wiecej tutaj.

 

czwartek, 18 lipca 2013

 

juz trwają czyli lipiec w pełni.

 

 

wtorek, 25 czerwca 2013

 

forum musicum. mediterranea. brzmienia śródziemnomorskie.

wratislavia cantans. w strone Włoch. przedsprzedaż biletów tylko do 30 czerwca.

brave festival. zaginiony rytm. plus bravekids.

Tosca w plenerze. ostatni weekend. 

 

piątek, 22 marca 2013
piątek, 18 stycznia 2013

nagle dotkniecie placu Monge

przez jedno wymówienione słowo

stoliki moknące 

pod opływającymi deszczem liścmi platanu

przed zamknietym bistro mężczyzna pod parasolem

pachnie późną jesienią

przenikliwy chłód dotyka dna samotności

plac Monge jest wyspą kołyszącą się z wiatrem

w czyjejś pamięci (Hartwig)

 

place Monge, Paris Daniel Ravel

place Monge, Paris  daniel ravel (1915-2002)

 

czwartek, 11 października 2012

Transmisje oper na żywo z The Metropolitan Opera.

Kino Helios Nowe Horyzonty w sezonie 2012/2013 pokaże na swoich ekranach 12 spektakli w mistrzowskim wykonaniu legendarnego zespołu nowojorskiej The Metropolitan Opera. Widzowie za pośrednictwem bezpośredniego połączenia satelitarnego będą mogli oglądać transmisje przedstawień w najwyższej jakości dźwięku i obrazu.

W sobotę, 13 października o 18.30, odbędzie się pierwsza transmisja – inscenizacja Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Wystąpią m.in. Anna Netrebko, jedna z najlepszych i najpopularniejszych sopranistek naszych czasów oraz polski baryton Mariusz  Kwiecień. Autorem inscenizacji jest Bartlett Sher, znakomity  reżyser teatralny, musicalowy i operowy, laureat prestiżowych wyróżnień, m. in. Tony Award i Drama Desk Award. Prelekcję przed transmisją wygłosi wybitny znawca muzyki operowej Piotr Nędzyński. Spektakle zawierają polskie tłumaczenie.

Na cykl The Met: Live in HD złoży się dwanaście spektakli (w tym dwa premierowe) bezpośrednio transmitowane poprzez satelitę do wybranych kin na całym globie. W programie znalazły się wybitne dzieła: Otello Giuseppe Verdiego (27 X), Burza  Thomasa Adèsa (premiera, 10 XI), Łaskawość Tytusa  Wolfganga Amadeusza Mozarta (1 XII), Bal maskowy Verdiego (8 XII), Aida Verdiego (15 XII), Trojanie Hectora Berlioza (5 stycznia 2013, Maria Stuarda Donizettiego (premiera, 19 I 2013), Rigoletto Verdiego (16 II 2013),  Parsifal Richarda Wagnera (2 III 2013), Francesca da Rimini Riccardo Zandonaia (16 III 2013), Juliusz Cezar Georga Friderica Handela (27 IV 2013).

materiały nadesłane przez Opere Wrocławską.

 

i jeszcze drobiazg radiowy. w dwójce czytają Bobkowskiego.


czwartek, 22 marca 2012

od obwodu wzgórza Kreminu odrywały się po dwóch rogach, blanki muru, warownie, wieżyczki, a niżej wesołe koszary — zwycięstwo Mikołajów nad Iwanami. dalej dzwonnice: cebule ze złota i zielonych fajansów, oświetlone od dołu, jak aktor przez rampę. górując nad tą włoską cytadelą, chorągiew, podbijana niewidocznym ogniem, rzucała w noc ciche i teatralne uderzenia szkarłatnego języka.
mijaliśmy już mauzoleum Lenina, ubrane czarnymi festonami; fotografia Lenina, olbrzymich rozmiarów, była przyklejona do muru. z każdej strony wejścia do grobowca czuwało po dwóch żołnierzy. nieruchomi i wyprostowani wyglądali jak zamarzłe jesiotry w plecionkach.
(Paul Morand)


nowe ZL. portrety miast. Moskwa                                                          

poniedziałek, 19 września 2011

w ramach odbywającego się 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, po raz pierwszy przygotowany został także program dla najmłodszych. Mała Warszawska Jesień.   

relacja z wydarzeń tutaj.

a wczoraj radiowa brygada śmierci. słuchaliście? nagrałam ale czy posłucham tego kiedyś po raz drugi... dodałam sobie different trains Reicha  i sen nie chciał przyjść. 


poniedziałek, 11 kwietnia 2011


sery z mleka koziego, miody, przetwory z owoców i warzyw, chleby na zakwasie, ekologiczne jajka, ciasta, nalewki, razowe makarony, zioła z dolnośląskich pól i łąk i oleje, a nawet wędliny- to tylko niektóre z produktów, które można kupić prosto od producenta na jarmarku ekologicznym, który rozpoczął się 9 kwietnia i potrwa do 22 kwietnia.

czwartek, 13 stycznia 2011

Florencja zachowuje czas jak flakon zapach szlachetnego pachnidła. to miasto jest pełne pychy, pomyślałem i ruszyłem szeroką ulicą w poszukiwaniu własnych wspomnień. tutejszy siodlarz, kamieniarz i złotnik, wszyscy rzemieślnicy, księża, malarze, pisarze i reszta mieszkańców, cały ten żywiołowy lud i wojsko byli w sekrecie arystokratami. kelner jako potomek tej arystokracji jest wyniosły; nie bezczelny, tylko wyniosły, a to różnica. kwiaciarki czują się krewniaczkami Wawrzyńca Wspaniałego, a gdy piekarz buduje dom, spogląda ukradkiem na Pałac Pittich, wspaniałą budowlę, najświetniejszą, jaką zbudował prostak. w pałacach na brzegu Arna i w sąsiednich uliczkach w kierunku Caseine do dziś mieszkają markizy, mają portierów w czerwonych frakach, poobijane, stare automobile Hispano Suiza i renesansowe meble, a w skrytce sekretery trzymają podejrzane papiery wartościowe. przyjmują po południu, od piątej do siódmej. [...] ale ja poszedłem na drugi brzeg, gdzie moje wspomnienia śpią jak nietoperze.

teraz obudziły się i ich ciemne skrzydła załopotały nad moją głową; szedłem wąską uliczką prowadzącą do kościoła Świętego Marcina. to był ten dom, naprzeciw kościoła. ten rząd okien na drugim piętrze, w pokojach do wynajęcia. właścicielka była hrabiną, bardzo uprzejmą osobą. zawsze miała na sobie koronkową chustę, nawet o siódmej rano, kiedy wychodziła z łazienki i kroczyła do swego apartamentu. mieszkali tu biedacy, ubodzy Włosi i niezamożni cudzoziemcy; pewnie dlatego wszyscy, zarówno gospodarze, jak i goście, byliśmy tacy eleganccy i wymagający. zimą pod krzesłami w salonie stawialiśmy żelazny koszyk pełen rozżarzonych węgli i oddawaliśmy się muzyce. było dotkliwie zimno, tylko Uffizi cokolwiek ogrzewano. popołudniami wysiadywałem we wnętrzu okupowanej przez Angielki cukierni Giacos, samotny jak krewniak przebywającego na wygnaniu bałkańskiego pretendenta do tronu, śmiertelnie obrażony, ale szczęśliwy. miałem dwadzieścia cztery lata, od kilku miesięcy siedziałem we Florencji, żadna sprawa nie ściągała na mnie uwagi policji, zamierzałem pisać, ale wymagałem od siebie tak wiele, że każdy rozpoczęty tekst natychmiast darłem, zmartwiony jak ktoś, kto nie wie, od czego zacząć. wtedy nie wiedziałem jeszcze, że każdy tekst należy zaczynać po prostu od początku. to był ten dom i to okno, za którym o trzeciej po południu strzelił do siebie niemiecki baron. huknął wystrzał i ktoś krzyknął. a potem milczeliśmy.
(marai)

środa, 15 grudnia 2010

prażone migdały, grzane wino i jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych we Francji. setki straganów, koncerty, imprezy i wystawy. 

szczegoły tu.

i włoski smakołyk. jarmark w Bolzano okiem Liski.


czwartek, 13 sierpnia 2009

doczekaliśmy się i my.
pierwszy we Wrocławiu koncert francuskich mistrzów muzycznych interpretacji: Nouvelle Vague.


dla sympatyków lounge i chillout music, jak też fanów muzyki new wave, którą Nouvelle Vague odkrywa na nowo. zespół dał się poznać jak twórcy doskonałych interpretacji klasyków new wave z lat 80, zaaranżowanych w stylu bossa novy i easy listening.
20 września 
zagrają w ramach trasy promującej nową płytę NV3.

lubię.

źródło: wrocek.pl

czwartek, 02 lipca 2009

jedno z najwazniejszych moich wydarzeń kulturalnych.
piąty juz Brave Festival.
kameralne koncerty, wystawy, spektakle i pokazy filmowe.
i znów A Filetta z Korsyki.
i są również warsztaty dla dzieci.

w tym roku udało się zaprosić m.in. koreańską szamankę, która wykona rytuał kut. tradycyjnie odprawiany jest on, aby zapewnić dobre zbiory, obfite połowy czy udany ożenek. rytuał zostanie odprawiony na barce zacumowanej przy Ostrowie Tumskim.
wystąpią również m.in. tancerze z Indii, przedstawiciele plemienia Wagogo z Tanzanii, Alim Qasimov, który zaprezentuje azerskie pieśni miłosne oraz irkucki zespół, który przedstawi ocalałe obrzędy z dorzecza Angary.
gośćmi festiwalu będzie również 14 tybetańskich mnichów, którzy przebywają na wygnaniu w klasztorze Sherab Ling w Indiach. wciągu kilku dni festiwalowych usypią oni z piasku kolorową mandalę w intencji mieszkańców i gości Festiwalu Brave.
więcej tutaj


a dochód z biletów tegorocznej edycji zostanie przeznaczony na pomoc dla nepalskich dzieci.

blog festiwalowy

sobota, 28 lutego 2009
poniedziałek, 27 października 2008
felliniada.
28 - 31 października.

sobota, 11 października 2008Madryt 1933

często się przemieszczałem, choć nie umiem podróżować. lubię to czynić powoli, przygotowują c się do podróży do jakiegoś kraju, a gdy się już w nim znajdę, to chciałbym zostać dłużej i żyć tak jak żyją tam jego mieszkańcy.

cykl Europejczycy po raz pierwszy został opublikowany w 1955 roku. okładkę do tego albumu zaprojektował Joan Mirò. Bresson ukazał w nim kontynent europejski po drugiej wojnie światowej. na wystawie prezentującej 163 fotografie pojawiły się także zdjęcia wcześniejsze i znacznie późniejsze - Europy i jej mieszkańców* . wszystkie pokazywane w Królikarni fotografie pochodzą ze zbiorów agencji Magnum Photos**. wystawa została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Cartier-Bressona.


*
zdjęcia z  podróży trwającej ponad 5 lat po powojennej Europie. są też zdjęcia wcześniejsze, w tym trzy z Polski, oraz późniejsze - z lat 70. , z Rosji, Rumunii i Niemiec.
** był jednym z jej założycieli.
żródło: tu i tu.


ps. i jeszcze dodatek w ramach aktualności noblowskich:
coś o Le Clezio.

czwartek, 10 kwietnia 2008

rzeźba Salvadora Dalego we Wrocławiu.


ps. wystawa w Łazienkach. Andrzej Bobkowski - chuligan wolności.
w 6 specjalnie zaaranżowanych salach warszawskiej Podchorążówki będzie można zobaczyć po raz pierwszy udostępnione dokumenty, rękopisy, młodzieńcze dzienniki i zdjęcia pisarza z ze zbiorów prywatnych i Archiwum Kultury. wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna, pokaz filmów dokumentalnych i cykl spotkań o Andrzeju Bobkowskim. duży fragment wystawy poświęcony jest Barbarze z Birtusów Bobkowskiej, żonie Andrzeja. dla przyjaciół i uczniów Andrzeja z klubu aeromodelistów po jego śmierci tłumaczyła m.in. fragmenty Notatnika modelarza, Czarny piasek, Lourdes i esej Czapskiego Querido Bob.

czwartek, 03 kwietnia 2008

przegląd piosenki aktorskiej.
4 - 13 kwietnia.
nurt główny. nurt off. i konkurs.


i ciekawostka.
Chór Narzekań Mieszkańców Wrocławia.
podchwyciliśmy pomysł, który powstał w Helsinkach - tłumaczy Konrad Imiela, dyrektor artystyczny - jednego dnia poprosiliśmy wrocławian, by wyrzucili z siebie, co im ciąży na duszy, na podstawie tego Rafał Karasiewicz stworzył utwór chóralny, który następnie zostanie wykonany 13 kwietnia gdzieś w naszym mieście. więcej tu.


czwartek, 27 marca 2008

IV edycja festiwalu muzyki klawesynowej.
26-30 marca Wrocław.

ciekawostka.
klawesyn czasami konstruowano w wersji pionowej, zwanej klawicyterium.

to popularna dawniej w Europie (XVI -XVII wiek) odmiana małego klawesynu o pionowo ustawionym pudle rezonansowym.

wtorek, 11 marca 2008
wtorek, 04 marca 2008

dziś w paryskiej Opera-Bastille odbędzie się premiera opery Wagnera Parsifal (ostatnie dzieło kompozytora) w reżyserii Warlikowskiego.

a tu o pierwszej paryskiej inscenizacji operowej Warlikowskiego.

Warlikowski w maju 2004 roku został odznaczony we Francji Orderem Kawalera Kultury - najwyższym odznaczeniem przyznawanym w uznaniu zasług dla światowej kultury, a także za promocję kultury francuskiej na świecie.

poniedziałek, 03 marca 2008
wtorek, 04 grudnia 2007

szedłem przez Pont Neuf. była mgła, nie niebieska, jak często bywa w Paryżu, ale szara, prawie londyńska. ciężka kopuła Instytutu, koloru sadzy, wynurzała się znad starych, szarych domów, na tle szarego nieba. domy na wyspie były także szare, jeden z nich najeżony cienkimi, żelaznymi rusztowaniami wyglądał jak odrutowany garnek. przecież przez ten sam most - przypomniałem sobie - wyjeżdzał Sułkowski* do Egiptu razem z Venturą*, wyjeżdzał karetą tuż stąd, z domu Breguetów*** na 39, Quai de l'Horloge. w tym domu, widocznym z mostu i zbudowanym w 1610 roku, zamieszkałym dzisiaj przez Daniela Halevy (więcej tu), w pokojach zawieszonych obrazami Roussela, Cezanne'a, Degasa, Gauguina, w wąskich przejściach i klitkach zawalonych książkami, nie zachował się po nim nawet ślad wspomnień. gdy Sułkowski przejeżdzał po tym właśnie moście, złamał mu się dyszel karety. powiedział wówczas - już widać nie wrócę z Egiptu. nie wrócił. szedłem mostem zmeczony, bez myśli. ostatni skrawek Cite, ogród pod mostem, wrzynający się ostrym klinem w Sekwanę, był prawie zatopiony. drzewa ogrodu dotykały wody, konary ich miały kolor kopuły Instytutu, stała tam również stara, niska, o połamanym pniu, podparta kijami wierzba płacząca.
wierzby płaczą na brzegach Sekwany...
stała nad falą gęstą, nieprzeźroczystą, barwy matowej, szarozielonej. krótkie, cieżkie fale szły szybko i burzliwie. patrzałem na miasto odruchowo, półświadomie notując zastawienie czerni, szarości i odbijajacą od tych szarości głuchą zieleń szybkich fal narastającej Sekwany. (Czapski)

*orientalista, oficer, poliglota; od 1796 osobisty adiutant Napoleona Bonaparte, uczestnik jego kampanii egipskiej (1798). rekonwalescencja odbywana w wyniku obrażeń w bitwie pod Salehija skłoniła go m.in. ku pracom naukowym; oddelegowany do opracowywania słownika arabskiego, zajmował się także pomnikami starożytnymi. badał i odkrywał zabytki, publikował w La Decade Egyptienne (między innymi odkrywczy artykuł opis drogi z Kairu do as-Salehija, interesował się egipską toponomastyką, prawdopodobnie próbował odczytać hieroglify. działał w powołanym przez Napoleona Instytucie Egipskim w Kairze gdzie złożył m.in. oficjalną informację o własnoręcznym odkryciu "popiersia bogini Izydy". był także autorem memoriału Notes sur l'expedition d'Egypte - opisu działań wojennych ekspedycji, geografii Dolnego Egiptu, zawarł w nim także charakterystykę mieszkańców Egiptu. zginął w potyczce ulicznej. pioner polskiej profesjonalnej egiptologii-Tadeusz Smoleński poszukiwał w Kairze materiałów dotyczących jego działalności, a nawet planował napisanie rozprawy monograficznej o pierwszym polskim egiptologu. (egiptologia.pl)

** Venture de Paradis - przyjaciel Sułkowskiego. neofita, wieloletni francuski agent dyplomatyczny w krajach Wschodu, członek Towarzystwa Geograficznego. zginął pod Akką podczas wyprawy egipskiej.

*** Maison Breguet - producent ekskluzywnej biżuterii i zegarków. na 39, Quai de l'Horloge była ich pierwsza siedziba.

piątek, 30 listopada 2007

[...]

od Deux Magots
po Montana
i od Reine Blanche po Cafe de Flore
wszędzie teatr z darmową dekoracją
są i brodaci
są i dziwacy
są samochody które mają z siedemdziesiąt pięć lat
i zwariowane dziewczyny wciąż cnotliwe
i małpy w klatkach
na Saint-Germain-des-Pres. (Vian)

środa, 28 listopada 2007
 
1 , 2 , 3
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Cafes en Vogue
Cartes Postales Gourmand
Passage Francais
Reminiscencje Frankofońskie
Specialites de la Maison
Un Petit Apéritif